Det är inom dokumentgenerering som de bägge företagen samarbetar. Men hjälp av Streamserves produkter kan Adobe personanpassa utskrifter i högvolym.
Vad betyder samarbetet för er?
– Det är väldigt bra, det är bevis på att vi ligger rätt i marknaden och att personalisering av dokument blir allt vanligare.
Varför tror du att allt fler företag vill anpassa sin kommunikation efter person?
– Alla är så trötta på att få erbjudanden på nåt du redan har. Man vill känna att företagen talar med en.
För Streamserve är avtalet med Adobe det andra de undertecknar på kort tid, nyligen inledde de ett samarbete med SAP.
– Det är verkligen två tunga avtal, vilket som blir viktigast får framtiden utvisa, säger Christian Hadenius.
Hur tror du partnerskapet med Adobe kommer att påverka er försäljning?
– Jag kan inte ge någon prognos på det, men det kommer absolut att vara positivt. Det är ju en till kanal som ska sälja våra produkter.


































