– En vd får aldrig vara nöjd, men jag är ändå stolt över det resultat vi presenterar, säger Addnodes vd Staffan Hanstorp om den kvartalsrapport som är hans ”första helt egna kvartal”.

– Jag är mest nöjd över förändringstempot i allt vi gör. Men det är som att bygga hus från grunden, allt syns inte från första början, fortsätter han.

Både Industrial, Process Management och Technology bidrar positivt till resultatet och växer riktigt bra, förklarar Staffan Hanstorp och påpekar samtidigt att det är affärsområdet Media som är det svarta fåret.

Addnodes omsättning växte 20 procent under kvartalet till 193 miljoner kronor. Rörelseresultatet landade på 3,1 miljoner kronor, jämfört med 1,7 miljoner kronor ifjol. Exklusive engångskostnader inom affärsområdet Media blev rörelseresultatet däremot 10,8 miljoner kronor.

Hur lång tid tänker du ge Media?
– Jag är väldigt otålig av mig. När året är slut måste mycket vara klart. Vi säger att omstruktureringsarbetet ska fortgå tills vi når en rörelsemarginal på 7 till 10 procent.

Vad gör du om inte Media visar det resultat du hoppas på?
– Då är jag inte främmande för att sälja av. Vi måste se till att leva upp till koncernnivå annars måst det hamna någonstans där det utvecklas bättre. 

I slutet av kvartalet tog Addnodes dotterbolag Technia, som årligen omsätter cirka 900 miljoner kronor, emot en order i slutet som värderades till 50 miljoner kronor. I dagsläget är orderingången fortsatt stark inom de tre av affärsområdena och enligt Staffan Hanstorp ser efterfrågan ut att hålla i sig, även om det kan vara svårt att göra en exakt bedömning eftersom de flesta uppdragen är relativ kortsiktiga, från sex till åtta veckor uppåt flera månader. 

Hur går det med rekryteringen?
– Det går bra för oss. Vi verkar ju på ett antal nischade områden, där vi dessutom är ledande inom vissa, dessutom har vi kontor som inte är Stockholmsbaserade.

Planerar ni att fortsätta köpa bolag?
– Vi planerar att göra några större förvärv, men även några kompletteringsförvärv. Vi har en stor nettokassa på mellan 120 till 140 miljoner kronor, så vi har ett ganska stort förvärvsutrymme på några 100 miljoner kronor.

Hur ser du på efterfrågan framöver?
– Styrelsen har gjort bedömningen att det kommer att vara en fortsatt god efterfrågan under 2008. Men varje gång lågkonjunkturen kommer blir alla lika förvånade över hur snabbt det går.