Att Labs2 fortfarande visar en förlust för första kvartalet 2009 skyller Jonas Birgersson på den ännu inte lösta tvisten med Bredband2.

– Det enda som är speciellt i vår rapport är vår konflikt med Bredband2 som skapar sämre resultat än vad vi hade önskat. I övrigt tycker jag att de andra bitarna löper på ganska bra enligt plan, säger Labs2s vd Jonas Birgersson.

Bolaget går fortfarande med förlust. Minus 6,4 miljoner blev resultatet före skatt för januari till mars. Nästan samma som samma kvartal förra året då siffran landade på  minus 6,2 miljoner kronor.

I tvisten som pågår mellan Labs 2 och Bredband2 har Labs 2 lämnat in ett skadeståndsanspråk på 60 miljoner kronor för uteblivna betalningar. Jonas Birgersson konstaterar att det är en ganska stor påverkan på ett såpass litet bolag som Labs 2.

– När vi tittar på Bredband2:s siffror så ser vi ganska tydligt att de hade inte de pengar som de skulle ha betalat, så vi tror är att det beror mer på deras ekonomiska situation än statusen i avtalet, säger han, men tillägger att det är skiljenämndens resultat som gäller och som de kommer att rätta sig efter,

Omsättningen för första kvartalet är halverad jämfört med samma period förra året. Från 11,1 miljoner första kvartalet 2008 till 5,2 miljoner 2009.

Jonas Birgersson förklarar det med att företaget har lagt ner operatörsverksamheten och enbart satsat på mjukvara.

– I och med att vi har tagit bort den delen av verksamheten så kommer vi att ha mycket mindre omsättning. Men den omsättning vi har nu är ren mjukvaruomsättning och får man upp volymen på den omsättningen så blir den mycket mera lönsam, säger Jonas Birgersson.

Och nu har han stora förhoppningar på 2009. Han menar att marknaderna utanför Sverige börjar bli mogna för deras teknik.

– Det som vi har haft i Sverige i tio år börjar nu byggas i stor skala utomlands. Då ökar ju den möjliga marknaden för Labs 2.

Målet är att deras affärsstödsystem Brikks ska bli en standard för öppna fibernät, och han satsar på att vara snabbt framme.

– Kan vi tidigt ta en eller flera betydelsefulla affärer så ökar det vår chans att nå vårt långsiktigt mål, att bli en de facto standard för de öppna näten när det gäller mjukvarubiten. En del av de här projekten har en potential som är större än allting som man har byggt i Sveirge till dags dato på tio år. Och det beror ju på att det bor så otroligt mycket människor där ute, säger Jonas Birgersson.

I första hand tar de sikte på tillväxtmarknader.
– Det kan vara Centralamerika, Sydamerika, Afrika, Östeuropa och delar av Asien. Dem har väldigt lite infrastruktur så hos dem är det lättare att bygga rätt från början.

Men allra först är det fokus på att få igenom en nyemmision som ska täcka upp de uteblivna inkomsterna från tvisten med Bredband2. I slutet av mars satte sig flera ägare emot förslaget på en emmision, men de tror sig Jonas Birgersson nu ha fått på andra tankar.

– Vi har haft dialog med dem och jag hoppas att det kommer att gå bättre den här gången. När nyemmisionen väl är på plats så blir det viktigaste att vi sätter en av de här internationella ordrarna under 2009.