Svensk IT-Funktions årliga sommarevent, som brukar arrangeras sista torsdagen i maj, sammanföll i år också med firandet av företagets tioårsjubileum. Till skillnad mot tidigare år hölls arrangemanget i år på torra land och inte på någon båt som tidigare år. 

Temat för årets sommarevent, som samlade omkring 200 it-beslutsfattare, kunder, leverantörer och partner, var ”Morgondagens IT”. På den punkten fick leverantörer och parter blicka tio år bakåt och titta tio år framåt. 

Efter en hel eftermiddags seminarier i fest- och konferenslokalen Nürnbergshuset på Söder i Stockholm fortsatta sedan festligheterna i festlokalen Parken några kvarter bort för middag och underhållning. 

Där återknöt ITFs vd Jan Heivert till eftermiddagens tema genom att dra sin bild av vad som väntar i framtiden. Han avlöstes senare av tankeläsaren Lars-Erik Loeld, som egentligen borde svaret på alla frågor om framtiden.