Magirus har högtflygande expansionsplaner både vad det gäller antal anställda och omsättning.
– I dag är vi åtta personer i bolaget, men inom loppet av ett och två år kommer vi att ha ökat till runt 20 personer. Under samma tid ska omsättningen, som i dag ligger på runt 100 miljoner kronor, har stigit till det dubbla, säger Robert Wadstein.
Han tillträdde nyligen jobbet som landschef i Sverige tillsammans med nya försäljningschefen Paul Ström. Robert Wadstein kommer från att tidigare ha varit vd på AKS, medan Paul Ström kommer från en roll som landschef hos distributören Four Leaf.
Magirus är en europisk värdeadderande distributör med rötterna i Tyskland och fokus på distribution av storagelösningar. Till största delen jobbar företaget med fokus på EMC hela produktportfölj inom lagringslösningar, storage och backup.
I hela Europa jobbar företaget med tre fokusområden; virtualisering, storage och säkerhet.
– Vi bygger kanaler för EMCs storagelösningar i Sverige. Parallellt med det har jag som uppdrag att också bredda Magirus erbjudande i Sverige på områden som virtualisering och säkerhet, men även inom lagring där vi redan har en stark position, säger Robert Wadstein.
Ute i Europa finns Magirus för närvarande i 20 länder, med en sammanlagd omsättning på 400 miljoner euro, drygt 4,1 miljarder kronor.
Den svenska verksamheten i Magirus tillhör den norra regionen i Europa och rapporter direkt till det engelska kontoret.
I Sverige har Magirus åtta anställda. Tidigare delade den svenska verksamheten ledning med England, vilket innebar att den engelska landschefen också hade samma funktion i Sverige.
– Anledningen till att Magirus tillsätter en lokal landschef är för att komma närmare den svenska marknaden. Det kan låta som ett slitet uttryck, men det finns faktiskt klara kulturskillnader mellan det båda länderna, säger Robert Wadstein.

































