Fakta

IBMs köp av SPSS offentliggjordes i juli och gick igenom i början av oktober.

SPSS, som levererar mjukvara för prediktiv analys och statistik, har runt 1 200 anställda i 60 länder. I Sverige har bolaget 15 anställda.

Preliminärt datum för när svenska SPSS helt går upp i IBM är satt till 1 oktober 2010.

Än så länge går SPSS under begreppet "Ett IBM-bolag".

I somras köpte IBM mjukvarubolaget SPSS, som levererar verktyg för statistisk analys, i en affär värd nästan 8 miljarder svenska kronor. Nu börjar affären att göra avtryck även på den svenska marknaden. Verksamheterna ska integreras och i dagarna flyttar svenska SPSS in hos IBM i Kista.

Köpet var redan klart när Mikael Friberg klev på som försäljningschef på SPSS i höstas. Han kommer närmast från Ebay och Tradera men har även jobbat på D-Link, SAS Institute, Business Objects och IBM.

– Det var en av anledningarna till att jag ville ha det här jobbet. Framför allt den prouktportfölj IBM kan leverera i dag lockade mig, säger han.

Den svenska SPSS-styrkan består av 15 personer. Kundbasen ligger på runt 900 - en droppe i havet när de två jättarna ska slå ihop sina verksamheter.

Du är inte rädd att IBM skrotar den svenska delen av SPSS?

– Nej, det här är ett stort satsningsområde för IBM och de värdesätter den kunskap vi kommer in med. De är otroligt noggranna med att alla ska vilja stanna kvar på SPSS, säger Mikael Friberg.

– Vi kommer att anställa nya säljare. Vi får tillgång till hela IBMs säljkapacitet och kan göra större affärer än tidigare. Nu kan vi leverera hela kedjan inom business intelligence och vi kan utöka på befintliga kunder, fortsätter han.

Även IBMs presschef Anders Hermansson framhäver hur bra SPSS passar in i beslutsstödsportföljen. Enligt honom är det ingen större risk att den svenska verksamheten tappas bort i IBM-kolossens korridorer.

– Det finns olika typer av uppköp. Vissa är rena teknikuppköp, och sedan köper vi bolag som SPSS. Det finns ingen sådan produkt sedan tidigare, så det är verkligen ett tillägg. Det var lite som när vi köpte Cognos. Det är ett köp av nischkompetens som ska fronta ute hos kund. Och i planen ligger det en aggressiv tillväxtplan, säger han.