Fakta

En bra konsult ska…

…ha affärsmässighet.

…vara lyhörd för nya uppdrag.

…gilla nya miljöer och människor.

…ha goda språkkunskaper.

…ha god samarbetsförmåga.

…vara positiv.

…ha ett socialt driv.

…vara nytänkande.

Konsultchefen Magnus Andersson tycker att hans anställda ska kunna sälja in nya uppdrag.
Konsultchefen Magnus Andersson tycker att hans anställda ska kunna sälja in nya uppdrag.
Forna tiders smala expertkonsulter är på väg ut. Konsultbranschen är bredare än tidigare, enligt Frida Pemer på Handelshögskolan i Stockholm. Hon har forskat om hur företag använder konsulter.

– Konsultbranschen är både bredare och mer specialiserad. Det finns fler typer av konsulter, samtidigt som man inom varje område är mer specialiserad. Konsultbranschen har vuxit enormt de senaste 20 åren, säger hon.

Den ökade användningen av konsulter hänger ihop med att det blir allt vanligare med outsourcing och slimmade it-organisationer.

När Frida Pemer jämför it-konsulter med managementkonsulter, som är hennes huvudinriktning, har it-konsulten ofta en tydligare roll.

– Det är oftast inte lika mycket känslor i omlopp som det kan vara när man tar in en managementkonsult. En it-konsult köper man in som en tjänst, antingen som extraresurs eller för att man behöver få in någon med nya kunskaper. Det uppfattas som självklart och enkelt.

Att it-konsultmarknaden är mer mogen gör att den inte anses lika glassig som för tio femton år sedan, enligt Frida Pemer.

– Kunderna har blivit erfarna inköpare och vet vad de köper och hur de ska använda konsulterna, säger hon.

Magnus Andersson, vd på konsultbolaget Cybercom Sweden West, tycker att kundrelationen är mer central än vad den var för 10-15 år sedan var. Då var det heller inte lika viktigt för konsulten att hitta nya uppdrag hos kunden.

– Kraven på affärsmässighet och ekonomiskt tänkande var inte lika stora. Å andra sidan var det inte lika stressat. Nu är timpriserna lägre och kraven på lönsamhet större. Då måste konsulterna kunna fler saker. Förr kunde en konsult ha större obeläggning men ändå vara lönsam.

Generellt är det en annan profil på konsultyrket än tidigare, konstaterar Magnus Andersson.

– För många år sedan var konsulten en specialist med expertkompetens som hjälpte kunden att lösa knepiga situationer. I dag är rollen mer komplex och innebär att man kommer in och kompletterar och stärker företaget.

De specialiserade expertkonsulterna är inte lika eftertraktade eftersom det är svårt att hitta en kontinuerlig avsättning för dem, enligt Magnus Andersson.

För att vara en framgångsrik konsult behöver man ha en teknisk bas att stå på och vara kunnig inom något område, kompletterat med verksamhetskompetens, anser han. Dessutom bör konsulten vara socialt driven, ha en positiv grundinställning och tycka om människor.

– För oss är det viktigt att de är lyhörda och förstår när det dyker upp möjligheter – att de kan ställa rätt frågor och göra lite av säljarbetet själva, säger Magnus Andersson.

– Det är viktigt för hela vår affär att vi har en fortsatt bra relation med kunderna. Den som sitter ute hos kunden har den bästa kontakten och ser vad som är på gång.

För tio år sedan lockades många av konsultyrket för att det var välbetalt. Nu är löneskillnaderna jämfört med kundföretagen inte så stor längre.

– De som lockas att bli konsulter i dag är de som vill ha en flexibel arbetssituation. De vill jobba med många olika kunder, arbetssätt och tekniska miljöer.

Det tror Magnus Andersson kommer att locka många 80-talister till konsultyrket.

– De attraheras av det mer lättflyktiga konsultjobbet som är lättare att anpassa efter individen.

Magnus Andersson konstaterar också intresset för en internationell karriär har ökat bland dem som söker jobb.

– Förr var konsultbolagen ofta små och jobbade med lokala kunder. I dag finns det flera stora koncerner med verksamhet utomlands som ger de anställda chansen att komma ut i världen.

Tidigare utförde konsulterna i större utsträckning sina uppgifter på plats hos kunden, men det minskar, enligt Karin Öberg, bemanningsansvarig på Sigma i Stockholm.

– Styrningen ligger kvar hos kunden men däremot utförs uppdragen av konsulter på olika ställen. Ett projekt kan ha konsulter både i Sverige och i andra länder, som Indien till exempel. Vi vill gå mot att jobba mer med åtaganden, säger hon.

Att mer och mer läggs ut till lågkostnadsländer gör att tendensen på Sigma är att det blir en högre andel av konsulterna som är projektledare och arkitekter i förhållande till systemutvecklare.

Hon är övertygad om att trenden att konsultbolagen arbetar mer och mer över landsgränserna förstärks framöver och det ställer nya krav på konsulterna. Bland annat blir det viktigare att kunna språk, framför allt engelska.

– Dessutom är det viktigt att en konsult har förmågan att förstå kundernas verksamhet och processer. Och att man är kreativ och vågar tänka lite annorlunda för att kunna leverera smartare lösningar.

Karin Öberg tror att konsultyrket hade en annan stämpel under 1980- och 1990-talet än vad det har i dag.

– Då var det hajpat och stod för höga löner. Man skulle jobba extremt mycket och vara med där det hände. Nu har konsultbranschen ändrats och det finns plats även för den som vill ha det lite lugnare.