
– Nej, det har varit en process som har pågått ett tag. Vi har ju redan barn med dem så det är inga konstigheter, säger Andreas Wikholm, vd på Sirius IT i Sverige.
Den gemensamma vårdnaden han menar är det apoteksnischade dotterbolaget Pharma Solutions. Det gör att förvärvet ses som ett naturligt steg.
– Det är klart att det är så vi har lärt känna varandra. Det har varit lyckosamt, i och med att ledningarna känner varandra har det gått väldigt smidigt. Vi blir en del av en större familj, samtidigt som vi behåller vår kultur. Så vi är väldigt nöjda med att få en stark ägare.
Drygt 1 000 personer arbetar på Visma i Sverige och Sirius IT har ungefär 150 anställda. Enligt Andreas Wikholm kommer inte köpet att förändra villkoren för konsultbolagets svenska verksamhet.
– Rent konkret fortsätter vi som tidigare. Vi behåller logga och organisationsnummer och mycket av kommunikationen med kunder kommer att fortsätta som tidigare. Däremot kommer vi att kunna bredda vårt erbjudande, säger han.
Vad tror du att Visma vill ha från er?
– Förutom tillväxt är de intresserade av offentlig sektor där vi är starka i Norden. Vi har även många stora kunder som de är intresserade av.





























