– Depeche Modes ”Just can´t get enough” hade precis kommit ut. Jag vågade inte dansa med alla som var sex år äldre, men jag kunde inte låta bli att röra mig när den låten kom, säger han om hur han där och då blev biten av den elektroniska musikens värld.
Han lägger även till en annan milstolpe och en lika oväntad som självklar förebild.
– Jag fick en synth när jag var 12 år. Och så blev jag imponerad av Bruno i Fame.
Sedan dess är det elektronisk musik som gäller för Sogetikonsulten. Av olika varianter. Om han själv ska förklara vilka genrer det rör sig om räknar han upp namn som dark wave, synthrock, synthpop samt techno och house.
– Jag har lite olika konstellationer. Jag skriver all musik till de banden jag är med i. De flesta band är det bara maskiner förutom ett band som heter Främling, som är ett hyfsat stort samarbete med upp till 20 personer som selar svensk elektronisk rock. Vi går just nu in i studion för att spela in ett album.
Utöver Främling heter de olika varianterna The Selfcentered Spacecadet , Kommander D, Sonic Pornstars, Simon Gag och Elegance Noir. Jimmy Sterner själv är sångare i alla banden utom Kommander D, där Anjeli Lundblad med artistnamnet Synchromesh står som frontfigur. Och det har blivit en hel del produktioner under årens lopp.
– Totalt är det 40 skivor som jag har producerat och skrivit musik på inklusive remixar, säger han.
Hur ofta spelar du?
– Jag har lite spelningar ibland. Jag driver en synthklubb i Helsingborg. Vi kör en gång i månaden. Annars är det svårt att få spelningar. Men jag har inte sökt så aktivt heller. Jag har mest varit i studion och producerat.
Skulle du kunna leva på det om du inte jobbade på Sogeti?
– Nej, inte nu. På 90-talet kunde jag det, men nu jobbar jag inte så. Hade jag behövt leva på det hade jag gjort annorlunda. Då hade jag dj:at mycket mer. För ungefär tio år sedan levde jag på att vara dj i Italien.
Idag är det alltså it-branschen som är hans huvudsakliga försörjning. Väl ute ur studion och bortom synthklubben är han konsult kring enterprisearkitektur på Sogeti, ett företag han har varit på sedan 2006. Med hemvist på Helsingborgskontoret.
– Jag hade jobbat som it-arkitekt innan, på Öresundskraft i Helsingborg och så sökte jag jobb. Jag trivs jättebra, det är skön stämning.
Har du någon nytta av din musik i jobbet?
– De kreativa inslagen i mitt arbete hänger ihop med min kreativa ådra
Han hittar däremot fler exempel på det omvända, det vill säga han har flera gånger haft nytta av sitt jobb i musicerandet, senast på Sogetidagarna, när samtliga anställda samlades i Åre.
– Det var väldigt kul när jag spelade där. Det var fantastiskt bra ljudanläggning, det var riktigt proffsigt. Dessutom träffar jag mycket folk som gillar elektronisk musik. Eftersom jag blir förknippad med genren så kommer folk fram och pratar med en.
Jimmy Sterner driver också en synthklubb hemma i Helsingborg tillsammans med Benjamin Kristensen. Klubben som går under namnet Electronic Noir brukar köra en gång i månaden.
– Vi brukar vara mellan 50 och 70 besökare. Det är perfekt för den typen av klubb, säger han.
Så här i efterhand inser han att det var ett kardinalfel att köra en klubbkväll mitt i sommaren.
– Det var juli och det var 26 grader varmt och det är varmt för de flesta. För att inte tala om hur det var för alla dem som kom i läder och lack, skrattar han.
Nu i december släpper han ny musik med två av banden på självaste julafton. Den ena skivan med Kommander D har titeln ”War:sex:command:control”, medan Sonic Pornostars LTD-skivan heter ”Crystal”. I sann branschanda släpps skivorna online.
– Vi har en digital distributör där jag laddar upp. Då kommer det till 350 olika plattformar, Spotify inkluderat. Det är den i särklass största kanalen vi har, men den ger i särklass minst intäkter per spelning också. Men vinsten med Spotify är inte intäktsströmmen utan att du når den breda massan, så du kan dra folk till din Myspace-sida, säger Jimmy Sterner, som så klart vill passa på att glädja IT24-läsarna så här i juletid.
– De första 50 som skickar ett mail till promotion@cynical-minds.se får en nedladdningskod och länk till att ladda ner båda plattorna gratis.
Här är länkar för den som själv vill lyssna eller gå på synthklubb i Helsingborg:
The Selfcentered Spacecadet
Kommander D
Sonic Pornostars
Simon Gag
Främling
Elegance Noir
Klubben Electronic-Noir
I artikelserien Efter Jobbet träffar IT24 branschpersonligheter med ett ovanligt fritidsintresse. Läs tidigare artiklar här.



























