Fakta

Sea Micro har 80 anställda och huvudkontor i Silicon Valley. Företaget levererar energieffektiva servrar som kan användas i stor skala i molnet. Köpet sker genom 281 miljoner dollar i likvida medel och resten i aktier. Affären beräknas bli klar redan nu i mars.

AMD köper serverleverantören Sea Micro, meddelade företaget på onsdagen. Affären är överraskande då den sätter AMD på kartan på serverarenan. Dessutom blir AMD genom köpet ägare till av Intels nära partner. Efter affären blir Sea Micros vd Andrew Feldman chef för den nya divisionen på Data Center Server Solutions på AMD.

– Affären har skett väldigt snabbt, säger Andrew Feldman, IDG News. Han vill inte uppge när diskussionerna om ett samgående påbörjades, men säger att det fanns flera budgivare på företaget.

AMD ska efter köpet sälja Sea Micros servrar direkt till kunderna. Men det är främst för teknikens skull som företaget förvärvades. AMD vill licensiera ut den till andra serverleverantörer. Samtidigt är förvärvet ett bakslag för Intel, som är nära partner med Sea Micro. Sea Micro använder bland annat Intels energieffektiva processor Atom i sina servrar.

– AMD har för avsikt att fortsätta sälja Sea Micros servrar med Intels processorer under överskådlig framtid, säger Lisa Su, som är chef för AMDs produktdivision till IDG News.

Men redan i slutet av året planerar AMD att släppa de första servrarna från Sea Micro som bygger på AMD. Att AMD genom köpet blir partner med en av sina värsta konkurrenter anser företaget inte vara något problem.

– Storleken på Sea Micros verksamhet idag är mycket mindre än exempelvis HP eller Dell. Värdet av Sea Micros teknik för serverleverantörerna uppväger troligen deras negativa farhågor, säger Lisa Su.

Intel vill trots köpet gärna att Sea Micro fortsätter att bestycka sina servrar med Intel-processorer.

– Men om AMD väljer att inte göra det, så finns andra leverantörer, som Dell, som också använder Intels chips för energieffektiva, storskaliga servrar, säger Jason Waxman, som är chef för Intels affärsenhet Datacenter.

Köpet kan bli en energiinjektion för AMD, som har haft problem på serverarenan, uppger Dean McCarron, som är analytiker på Mercury Research

– AMD har upplevt en nedgång och det här kan vara ett sätt för företaget att utöka sin marknad för processorer, säger han.