– Jag kommer att sitta kvar som vd fram till och med räkenskapsåret slut den 30 april. Därefter får jag ta ställning till vad jag ska göra i fortsättningen, säger Per Johansson.
Han betonar att det inte ligger någon osämja bakom att han hoppar av som vd i bolaget som han var med att starta.
– Efter fem år på Lanteam, där jag gett allt, är det dags att pröva sina vingar. Man måste ju utmana sig själv ibland, säger han.
Per Johansson är också en av sex delägare i Lanteam, som grundades genom en sammanslagning av företagen Lanteam i Göteborg och Pol Data i Stockholm, ett bolag som han grundade och var vd i under 20 år.
I ett pressmeddelande säger styrelsen i Lanteam att verkställande direktören i Lanteam Consulting, Per Johansson, har meddelat styrelsen att han önskar lämna sin befattning.
– Jag beklagar Per Johanssons beslut mot bakgrund av den stora betydelse han haft för Lanteams utveckling. Samtidigt har jag respekt för hans personliga ställningstagande, säger Lanteams styrelseordförande Staffan Håkansson.
Per Johansson har heller inte bestämt sig för om han ska stanna kvar som delägare i bolaget när han lämnat vd-posten. Det gäller också vad han tänker göra senare.
– Ja, det får tiden utvisa. Jag är kvar nu till hundra procent på Lanteam, efter det får jag ta mig en funderare, säger han.

































