
– Vi vill säkerställa att det går att spåra den trafik som mobilen driver till e-handeln. Det är en trafik som har ökat kraftigt och det ger ökade möjligheter. Det har varit mycket hajp kring mobil marknadsföring, och det vi jobbar mycket med nu är att säkerställa att våra kunder och partners har mobilsajter som är förberedda, säger Urban Gillström, som i samma veva svidar om bolaget.
– Ja, det är ett tydligt avstamp, samtidigt som vi går tillbaka till vårt ursprung. Vi har uppgaraderat vårt varumärke och vår plattform, med en ny logga och en ny identitet. Det var dags att få en mer uppdaterad look och bättre spegla vilka vi är och vart vi är på väg.
Den europeiska e-handeln och mobilhandeln fortsätter att växa och beräknas, enligt Tradedoubler, vara värd över 2 000 miljarder kronor per år.
– Det är en hisnande utveckling. Vår mobiltrafik genererar redan över två miljoner köp i månaden för våra kunder. Tjänsterna har i ökande takt blivit mer och mer mobilanpassade. Vi förmedlar 34 miljarder transaktioner idag och cirka 5 procent av dem är mobila. Det varierar givetvis mellan olika marknader, men vi har väldigt mycket fokus på det idag, säger Urban Gillström.



























