Det är som en konsekvens av en omorganisation som Telenor lägger ett varsel på sammanlagt 230 tjänster. Det rör sig om 100 arbetstillfällen i Stockholm, 100 tjänster i Karlskrona samt 10 arbetstillfällen vardera i Malmö, Göteborg och Umeå.

– Att ett varsel lagts är ett tungt besked att ge men inte desto mindre är det nödvändigt om vi ska vara långsiktigt konkurrenskraftiga, säger Lars-Åke Norling, vd för Telenor Sverige.

Efter det att bolaget lagt varslet följs det av förhandlingar med de fackliga organisationerna.

– Vi har lagt ett varsel och påbörjar en process med facket som kommer att pågå under sommaren och som kommer att vara klar tidigt i september. Först då vet vi vilka roller det handlar om och hur övertaligheten ser ut på respektive ort, säger Lars-Åke Norling.

Anledningen till att Telenor genomför en omorganisation är att bolaget vill möta utvecklingen på en marknad i snabb förändring.

Det innebär att den tidigare uppdelningen i två renodlade affärsområden, en för privatkunder och en för företagskunder, skrotas och ersätts av en tredelad organisation.

– Behoven hos privatkunder och många mindre företag skiljer sig allt mindre åt samtidigt som andra företag efterfrågar mer komplexa telekomtjänster. Det ska vår organisation spegla, säger Lars-Åke Norling.

– Vi förstärker även vår satsning på fastnätsmarknaden genom att lägga allt som rör fast bredband och tv i en enhet.

Det gör att all tjänsteverksamhet kopplat till fasta nät samlas i en ny enhet vid namn Broadband & TV och som kommer att ledas av Mats Lundquist, som idag är affärsområdeschef för Business.

Det innebär också att den nya enheten Mobile skapas på mobilsidan. Denna riktar sig mot privatkunder och delar av företagssegmentet. Den enheten kommer att ledas av Georgi Ganev, som är affärsområdeschef för Consumer.

Det tredje affärsområdet som skapas blir Enterprise. Det ska möta behov hos de större företagskunderna som efterfrågar integrerade och internationella lösningar. Där blir Mats Almgren chef. Han kommer närmast från posten som vd på Telenorägda Canal Digital.