
Rörelseintäkterna backade 18 procent till 141 miljoner kronor under andra kvartalet, från 172 miljoner kronor. Resultatet efter skatt landade på 38 miljoner kronor, jämfört med 57 miljoner kronor ifjol.
Antalet konton ökade däremot något till 447 900 vid kvartalets utgång från 436 500 per sista mars i år. Även nettoinflödet stärktes under perioden till 1 080 miljoner kronor (730).
Trots nedgången planerar vd:n Martin Tiveus inte några besparingar, utan kommer fortsätta investera, framförallt i it-systemen.
– Vi har trots att intäkterna pressats av börsoron valt att hålla kostnaderna mer eller mindre oförändrade jämfört med förra året. Anledningen till den oförändrade kostnadsnivån är att vi behöver fortsätta investera i vår nya internetbank, ett projekt som vi påbörjade 2011. Vi bedömer att en modernisering av vår internetbank och bakomliggande system är kritiskt för vår verksamhet för att på allvar kunna möta en bredare målgrupp och samtidigt tillfredställa våra sparares framtida behov, säger han i en kommentar till rapporten.





























