Skärskådar man minskningen kan man konstatera att bärbara datorer ökade med 4 procent, medan stationära datorer minskade med 12,8 procent. Företagsförsäljningen backade med 5,3 procent, medan konsumentförsäljningen växte marginallt, med 0,4 procent.
HP minskade sin andel, men är fortfarande störst i Västeuropa, med 20,2 procents marknadsandel (22,7 procent ifjol).
Tvåan Acer ökar till 17,3 procent (14,6 procent) och nya trean Asus tar för sig rejält och landar på en marknadsandel på 10,7 procent (7,3 procent).
Därefter kommer Dell på 8,7 procent (9,8 procent) och Lenovo 7,8 procent (6,9 procent).
– Asus växer tack vare en varierad produktporfölj, som inkluderar bärbara och stationära datorer, men som även har kompletterats med ultrabooks och tablets, som säljs till attraktiva priser, konstaterar Gartneranalytikern Meike Escherich, som tror att den sviktande konsumentförsäljningen kan få effekter längre fram.
– Konsumentförsäljningen har påverkats av den ekonomiska osäkerheten. Om efterfrågan fortsätter att vara låg är det möjligt att det kommer finnas stora volymer kvar på marknaden när Microsoft lanserar Windows 8 i oktober. Det skulle kunna medföra att priserna faller i september, och utmaningarna kan bli stora under tredje kvartalet.





























