Omsättningen uppgick till 10,4 miljoner kronor, att jämföra med 10 miljoner under motsvarande period ifjol. Rörelseresultatet landade på -2,2 miljoner, en siffra som var -0,7 miljoner ifjol.

– MSC visar fortsatt tillväxt under andra kvartalet men sämre beläggning har resulterat i lägre lönsamhet. Under vintern och våren minskade efterfrågan på it-konsulter från bank- och finansbranschen. Då MSC har sin huvudinriktning mot denna sektor har bolaget påverkats negativt genom att några kunder har beslutat reducera kostnaderna för externa konsulter, konstaterar vd Matz Borsch i rapporten.

Det framkommer även att bolaget som ett resultat av tillbakagången valt att ligga lågt när det gäller att ta in nytt folk.

– På grund av lägre efterfrågan har företaget minskat rekryteringstakten under våren men räknar med att öka den framöver, säger Matz Borsch.