– Nej, det är inte speciellt oväntat, så tuff som marknaden inom hemelektronik har varit under en lång tid. Det har verkligen varit ett stålbad. Att flera aktörer skulle försvinna har vi trott länge, men att det skulle ske så plötsligt som det gjorde trodde jag inte, säger Elgigantens vd Niclas Eriksson, som inte tror att konsolideringen i retailledet är helt färdig än.
– Det är en lågmarginalbransch som skördar ännu ett offer, och jag tror inte heller att det är det sista vi ser. Den svenska marknaden kanske har plats för en, två eller möjligtvis tre aktörer. Pris är oerhört viktigt för konsumenten, men det handlar också om att vara en komplett leverantör. Det krävs effektiv logistik och ett stort utbud i varuhusen. De som blir kvar är de som klarar av att driva en stor volym.
Hos den andra jätten Media Markt är man inte heller överraskade, och man står redan rustade för att slå mynt av konkursen.
– Det är naturligtvis tråkigt för Experts anställda, men det är även tråkigt för kunderna, säger kommunikationschefen Anna Sjödin.
Media Markt har därför redan gått ut i en liten kampanj för att vinna över Experts kunder.
Kommer ni att försöka rekrytera över deras personal?
– Vi expanderar för fullt. Vi har inga hål i byggnaderna som vi måse fylla med ny personal just nu, men vi tar givetvis alltid emot ansökningar. Vi har precis fått in ny personal för våra kommande tre öppningar i Södertälje, Linköping och Göteborg.
Tror ni att det kommer försvinna fler aktörer?
– Det är svårt att säga. Givetvis finns det de som fortsätter ha problem, men vi är inga experter på att analysera andra bolag. Vi står säkert på marken och fortsätter den plan vi har lagt.
På Audio Video-kedjan har knappast konkurrensen minskat, men möjligheterna har ökat. Att Expert lämnar Sverige innebär samtidigt att 63 franchisetagare står utan moderbolag.
– Det är tråkigt för branschen som helhet, det visar hur tufft det är. Samtidigt är det givetvis en möjlighet för oss, säger Anders Dahlström, avgående vd på Audio Video.
– Vi får se vad som händer nu. Vi har redan haft en del oroliga Expert-handlare som har hört av sig till oss. De behöver säkra sina varuleveranser. Skulle vi få del av ett antal Expert-handlare får vi ett antal butiker till.
Vad tror du om framtiden, kommer fler aktörer att försvinna?
– Det är svårt att säga. Media Markt har ju lyckets hittills med sin strategi, att köpa sig in på marknaden med stora förluster. Nu är två borta. Media Markt och Elgiganten verkar ta en hel del av det segmentet. Sedan har vi Siba, som jag är osäker på var de står.
Redan innan Experts frånfälle från den svenska marknaden är det många som har valt att peka ut Siba nästa offer för hemelektronikkriget.
– Det är ingen hemlighet att det råder hård konkurens i branschen. Vi känner oss trygga med vår goda likvididet och ser med tillförsikt på framtiden, säger Sibas infornationschef Nora Ay.
Vad tror ni, kommer vi att få se fler aktörer som ger upp priskriget?
– Det vill vi inte spekulera i, vi känner oss som sagt trygga med vår egen situation. Sibas finansiella ställning är fortsatt väldigt stark.



























