FMV har tidigare anlitat Logica, men den här gången var det alltså Evry som drog längsta strået vid avropet mot Kammarkollegiets ramavtal.
Själva upphandlingen blev klar för mer än ett halvår sedan, men processen har förhalats av att Logica har överklagat. Ärendet har varit uppe i två instanser men har nu alltså avgjorts till Evrys fördel.
– Det är lång tid att vänta från att affären avgjordes till att vi nu har kunnat sätta igång arbetet. Men för vår del är det jättepositivt att det är klart nu. Vi har pratat sedan februari om värdet av att komma igång, säger Evrys Sverige-vd Niclas Ekblad.
Anders Forsberg, som är FMVs projektledare för upphandlingen, säger att det var ”avgörande att få en stabil, säker och prisvärd it-leverans tillsammans med hög service samt tillgång till spetskompetens”.
Och det är en påtagligt nöjd Niclas Ekblad som konstaterar att man lyckats snuva sin bittra rival på affären. Men han gläds också åt att Evrys roll på marknaden börjar sätta sig och ge resultat.
– Vi tycker att affärerna vi har tagit på den senaste tiden, som Svenskt Näringsliv, Systembolaget och FMV visar att vi är framgångsrika i vårt segment. Kunden söker en kombination av volym att konkurrera med pris, men med en bra förankring i den nordiska marknaden. Det är en framgångsfaktor för vår del och i förhållande till hur vi positionerar oss är det helt rätt, säger han.





























