Erik Oldmark blir ny affärsområdeschef för det strategiskt viktiga m2m-området. Han har en stor erfarenhet av m2m-segmentet från flera ledande befattningar på Ericsson, bland annat som ansvarig för Ericsson Global Services i Norden och Baltikum.

Han har också ansvarat för strategi och marknadsföring för Ericsson i Norden, Ryssland och Centralasien liksom för Global Services globalt. I det jobbet ingick också ett produktledningsansvar.

– Rekryteringen av Erik Oldmark är ett naturligt led i fokuseringen på m2m-segmentet och kommer att snabbt öka Relacoms förmåga att svara upp till kundernas och marknadens behov av innovativa lösningar baserat på ledande teknologi, kunskap och tjänster, säger Thomas Körmendi, vd och koncernchef på Relacom.

I sin nya roll kommer Erik Oldmark att vara direkt ansvarig för m2m-segmentet på de marknader där Relacom verkar idag, Sverige, Norge, Finland, Danmark och Polen.