Omsättningen under tredje kvartalet i år ökade till 107,3 miljoner kronor jämfört med 101,1 miljoner kronor samma kvartal året före. Det motsvarar en tillväxt på 6,1 procent.
Rörelseresultat för kvartalet landade på 18 miljoner kronor vilket ska jämföras med en förlust på 34,3 miljoner kronor samma kvartalet året föret.
Enligt Eneas vd Anders Lidbeck visar årets tredje kvartal en avsevärd förbättring med ett rörelseresultat som var fem gånger bättre jämfört med motsvarande period föregående år.
Eneas fjolårsbeslut att fokusera på den globala programvaruaffären med betydligt större möjlighet till högre marginaler har under de första nio månaderna i år lett fram till vinstmarginaler som bolaget inte kunnat visa upp tidigare.
Utöver det växer Enea framför allt i sitt amerikanska dotterbolag och bland stora kunder där. I det sammanhanget slår vd Anders Lidbeck fast i sin kommentar, att det är viktigt för ett globalt it-företag att bedriva framgångsrik verksamhet i USA eftersom en så stor del marknaden finns där.
Han poängterar att Enas tillväxt kommer att kunna variera mellan kvartalen i fortsättningen eftersom bolagets försäljning också kommer att variera med kundernas framgångar genom de royaltyströmmar som baseras på kundernas försäljning.


























