Då liksom nu beror det på att bolaget största kunder minskat sina inköp av konsulttjänster och att de varit mycket försiktiga med investeringar på grund av den rådande osäkerheten i konjunkturen.

Redan i delårsrapporten för andra kvartalet i år varnade Connectas vd Per Appelgren för den utvecklingen, som sedan fortsatt under tredje kvartalet i år.

För Connecta har de problemen resulterat i att intäkterna under tredje kvartalet i år föll till 156,2 miljoner kronor jämfört med 177,6 miljoner kronor för samma period förra året.

Samtidigt störtdök rörelseresultatet till en nivå på 0,3 miljoner kronor, vilket ska jämföras med ett resultat på 13,4 miljoner kronor samma kvartal för ett år sedan.

Det ger en rörelsemarginal på bara 0,2 procent jämfört med 7,5 procent samma kvartal 2011.

Den utvecklingen med minskade konsultköp som följd som startade andra kvartalet i år, och som sedan fortsatte under tredje kvartalet, har påverkat bolagets lönsamhet i högsta grad.

Det blir inte bättre av att Connectas intjäningsförmåga normalt sett är låg under årets tredje kvartal eftersom uppdragen ofta tar sommaruppehåll.

I det fallet har bolaget en mycket liten andel uppdrag som genererar intäkter under sommarmånaderna.

För att kompensera den minskade efterfrågan från större kunder har Connecta intensifierat försäljningsarbetet mot nya kunder. Den tid och de resurser som det tar i anspråk leder i sin tur till en lägre debiteringsgrad, vilket i sin tur leder till behov av en minskad rekrytering.

I bolagets strävan mot att öka debiteringsgraden har man också tvingats acceptera att ta uppdrag med lägre priser än normalt, säger Per Appelgren i sin vd-kommentar.

Sammantaget har det medfört en mycket kännbar resultpåverkan på bolaget.

Som ett resultat av det har bolaget också stärkt kostnadskontrollen. Lika viktigt som det är, menar Connectas vd, att omfördela, till exempel, säljomkostnader till proaktiv försäljning inom de delar av marknaden där man ser möjligheter.

Under rapportperioden har man genomfört stora förändringar i den riktningen och det är förändringar som Per Appelgren tror att de ska ge öka effekt på försäljningen under slutet av det här året.