Tidigare i år tecknade Logica ett driftavtal som omfattar övervakning och säkerhetslösningar av gruvbolagets produktionsanläggning i Kaunisvaara.

Den leveransen bygger på ett samarbete med installationstjänsteföretaget YIT och sker huvudsakligen från Logicas kontor i Pajala.

I det nya avtal som Logica nu tecknat med Northland Resources ingår detaljprojektering, installation och leverans av system för inpassering, övervakning och brandlarm. Till det ingår också flera olika tjänster för it-koordinering.

– Vi är mycket glada att få möjlighet att fördjupa samarbete med Northland Resources, säger Sven Wallgren, kundansvarig på CGI Sverige.

Vid Kaunisvaara gruvområde kommer Northland Resources att bryta två järnmalmsfyndigheter, varav den första beräknas vara i produktion under november 2012.