– I Japan för 30–40 år sedan skrattade man åt tanken på att tillverka egen whisky. I dag är det en jättegrej, liksom i Kanada och USA. Intresset ökar även för svensk whisky. Åker man till Skottland och går runt och besöker destillerierna träffar man väldigt många svenskar, berättar Per de Wahl.
Brodern Mats de Wahl driver sedan flera år ett konstgalleri i en gammal kraftverksbyggnad i Kramfors. Här ska det nu bli destilleri.
– När vi drog i gång projektet var det en kul grej. Det är väldigt positivt med nya kontakter. Att bygga, installera utrustning, utbilda och hantera hela projektet, säger Per de Wahl.
Hans whiskyintresse härrör sig till för åtta tio år sedan.
– Jag var i Skottland första gången 1978 och drack inte en droppe, men i slutet av åttiotalet började jag få smak. Det fascinerande är att alltid hitta nya karaktärer, med nya dofter och smaker.
Whiskybolaget är under bildande med arbetsnamnet Box Destilleri. Tanken är att destillera fram en singelmaltwhisky. Allt från råvaror till vatten ska hämtas lokalt från Wibergs källa.
– Vi hoppas att kunna ha en helt ekologisk process. Men vi är inte klara med om det kommer att lyckas eller inte, säger Per de Wahl.
Målet är att gå i produktion 2009 och lansera den nya whiskyn runt 2012.
– De skotska reglerna kräver att whisky ska innehålla korn och vara lagrat i minst tre år på ekfat, säger Per de Wahl.
Sedan tidigare har Per de Wahl investerat i aktier i ett annat destilleri, Mackmyra, som är Sveriges första destilleri. Det har blivit en framgång och de kvantiteter som har släppts av whiskyn Preludium har snabbt tagit slut i Systembolagets sortiment.
Man skulle kunna tänka sig att det här finns en ny Absolut på lut, men så är inte fallet. Små destillerier kan bara släppa små volymer och lagringstiden gör att det knappast kan bli tal om några stora volymer.
– Vi räknar med att som bäst kunna producera mellan 140 000 och 150 000 flaskor, vilket innebär att vi blir en småtting jämfört med de stora destillerierna, säger Per de Wahl.
Förutom brodern har Per de Wahl fått med sig en whiskykonsult och föreläsare i ämnet, Anders Jonasson i Östersund. De drog igång företaget tillsammans med en processchef, projektledare och en ekonomichef.
Även skotten John McDougall, som bland annat har arbetat på Tormore och Laphroaig, finns med som partner.
Hans professionella bakgrund är att han arbetade som programmerare redan på 70-talet. Bland annat har han varit delägare i Sundsvallsbaserade Xinit, ett företag som påverkade Timrå kommun att byta till Linux. När Xinit såldes startade han även företaget Arrowhead, som arbetade med radiobaserat bredband.
Företaget såldes till Vattenfall. Därefter övergick han till att bli konsult på TDC Song, där han i dag är chef för fiberverksamheten i norra Sverige.
Han bor med familjen i villa i Sundsvall men pendlar till Stockholm. Under en tågresa för några år sedan kom han på idén om ett whiskydestilleri i Kramfors.
– Det som en lidnersk knäpp. Där finns allt som behövs – korn, vatten, närheten till vattendrag och en perfekt miljö och omgivning, längs hela Ådalen och Ångermanälvens utskott.
Initialt investeras 15 miljoner kronor i projektet, inklusive ombyggnad, inköp och destillerimaskiner.
Pengarna har framför allt lagts fram av initiativtagarna, men de söker även kapitaltillskott från ytterligare finansiärer.
– Men det här är inte sprunget ur ekonomin utan ur ett intresse för whisky och att göra någonting industrirelaterat.
– Kramfors är en avfolkningsbygd och samtidigt finns en vacker gammal industri. Destilleriet, som ska byggas på gammal industrimark, är ett sätt att återskapa den gamla industrimiljön. I Skottland har de varit väldigt duktiga med att bygga på ett vackert sätt, både ute på öarna och fastlandet, säger Per de Wahl.
Byggnaden är ett gammalt vedkraftverk, med ångpanna som tidigare försedde ett gammalt sågverk med elkraft.
– Nu kommer ångpannan snart tillbaka, men med whisky i stället, säger Per de Wahl

































