Hårt arbete, mingel och spa. Och drösvis med nya webbtjänster. Det ska bli utfallet när 24 Hour Business camp går av stapeln på spa- och konferensgården Hasseludden i Stockholm i nästa vecka.

Evenemanget beskrivs bäst som ett träningsläger för entreprenörer. 90 personer har anmält sig, uppdelade på 52 lag, och när lägret är slut ska de ha presenterat resultat – i form av nya webbtjänster.

Initiativtagare är Ted Valentin, som bland annat ligger bakom sajten Annonskartan.se. Inspiration fick han från projektet 24hdc.com som genomfördes 2004. Där var tanken att starta ett webbföretag på ett dygn och sedan sälja det på Ebay.

Valentins egen idé var till en början att placera tio entreprenörer på en skärgårdsö. I slutet av oktober beskrev han upplägget i ett blogginlägg.

– Sedan hörde Mindpark av sig och ville sponsra. Då var vi igång, berättar Ted Valentin.

Evenemanget inleds med mingel och middag på onsdag nästa vecka. Startskott för själva produktionsdygnet är klockan 12 på torsdagen. Målgång är klockan 12 på fredagen. Då ska varje lag ha presenterat en flygfärdig webbtjänst.

– Alla kommer till Hasseludden med en färdig affärsidé. Många har hållit hemligt vad de tänker arbeta med, det ska ju bara ta 24 timmar att färdigställa, säger Ted Valentin.

– Vad vi vill visa med det här är att det har hänt mycket på webben. Det finns en rad häftiga verktyg som gör att man snabbt kan utveckla projekt på nätet. Det finns Ruby on Rails, Wordpress och många andra. Man kan starta bloggar på fem minuter, så även med en minimal budget kan man realisera sina idéer. Det var mycket svårare för tio år sedan.

Bland deltagarna märks (se den fullständiga listan nedan) Jonas Lejon som startat Bloggy.se, Judith Wolst från klädföretaget Sidandsally.se, Tomas Wennström som drog igång hittarecept.se, Björn Jeffery från webbyrån Good Old, Joakim Jardenberg från Mindpark och Johanna Ögren som startat Bokhora.se.

– Jag tycker att de som kommer är de ballaste typerna på nätet just nu. Andra kanske undrar varför Staël von Holstein och Birgersson inte är med. Men det är det här som är den nya generationen, säger Ted Valentin.

I packningslistan som gått ut till deltagarna ingår mobilt bredband, grenuttag, trådlös basstation och eventuellt ett ombyte kläder. Det trådlösa nätverket på Hasseludden ska hålla för anspänningen.

– Annars är vi illa ute, säger Valentin och skrattar.

Evenemanget finansieras genom sponsring och deltagaravgifter.

Hela deltagarlistan:

1. Ted Valentin
2. Dan Nilsson
3. Jonas Lejon
4. Tomas Wennström
5. Mattias Swenson och Ola Sevandersson
6. Thord Daniel Hedengren
7. Joakim Jardenberg, Daniel och Erik
8. Anton Malmberg och Jonny Elofsson
9. David Bismark
10. Martin Sandberg
11. Emil Stenström, Björn Lilja, David Billskog och Jonatan Larsson
12. Tom Söderlund
13. Jakob Nanneson
14. Peter Siljerud
15. Martin Melin och Tobias Andersson
16. Pontus Westberg och Marcus
17. Dan Carlberg och Patrik Ring
18. Andreas Krohn
19. Hjalmar Wåhlander och Jimmy Stridh
20. David Ovsepian och två vänner
21. Niklas Olsson och Johan Marand
22. Henrik Holdt
23. David Svensson
24. Erik Starck
25. Andie Nordgren
26. Nikke Lindqvist och Christian Bolstad
27. Mattias Nyberg
28. Tore Friskopp, Daniel Marklund, Magnus Lundin och Fredrik Johansson
29. Henrik Berggren och David Kjelkerud
30. Mattias Järnhäll
31. Heidi Harman och Emil Sjöblom
32. Oskar Vikman och Per Lisshamre
33. Christan Andersson och Martin Zimmerman
34. Karin Adelsköld och Johanna Ögren
35. Mona Wallin och Jennifer Bark
36. Anders Fredriksson
37. Jonathan Sulo
38. Björn Jeffery och Morris Packer
39. Martin Källström, Kristoffer Forsgren och Oskar Skoog
40. Roman Pixell
41. Edward Tjörnhammar, Micael Widell och Petter Arvidsson
42. Alexis Fellenius
43. Jesper Åström, Judith Wolst och Thérèse Mannheimer
44. Anton Johansson, Eric Martinsson och Dick Olsson
45. Paula Marttila
46. Jeanette Gorosch och Torbjörn Eriksson
47. Tomas Nihlén och Jonas Karlsson
48. Jonas Arnklint
49. Karl-Petter Åkesson
50. Ola Mattisson
51. Rickard Vikström
52. Anton Robsarve och Johan Törnqvist