Hans Pandeya har länge funderat på hur de i företaget Global Gaming Factory skulle kunna införa en mer effektiv transport av data i deras nätverk.
I och med uppmärksamheten kring Pirate Bay-rättegången fick han upp ögonen för Pirate Bay.
– Då dyker nyheten om Pirate Bay upp och blev så omskriven. Sen vet jag ju att gamers är de största fildelarna. Jag såg möjligheter: "Oj, här finns det pengar", tänkte jag.
När han insåg att Pirate Bay var den största aktören för fildelning på nätet föddes tanken på att de skulle kunna köpa Pirate Bay.
– Så ringde jag Peter Sunde, och han var ju intresserad av att se vad det var för typ som ringde.
De träffades och Hans Pandeya berättade om deras verksamhet och deras kunder. Han säger att det inte var en vanlig affärsförhandling.
– Han är ju intresserad generellt av allt möjligt teknisk och politiskt. Pengar började vi inte diskutera direkt. Det avklarades otroligt snabbt, på fem minuter.
Erbjöd du 60 miljoner kronor då?
– Jag tror det var nåt sånt, och de sa: ”ja det kör vi på”.