Aditro förstärker sin styrelse med två namn som är välkända i branschen.
Den ena är Gunnel Duveblad, som också är styrelseledamot i Posten Norden, HiQ, IBS, Ruter Dam och som tidigare var vd för EDS i Norra Europa.
Även Pentti Heikkinen, vd och grundare av Gateway Technolabs Finland och tidigare vd för Tietoenator tar plats i den styrelse som redan huserar en annan gammal höjdare från Tietoenator, Åke Plyhm.
Aditro hoppas att de två nyförvärven ska bidra med sin kunskap från börsnoterade bolag och erfarenhet från den internationella it-branschen. När det gäller Pentti Heikkinen bidrar han dessutom med ett omfattande nätverk i Finland.
Utvidgningen av styrelse uppges också vara en förberedelse för nästa steg i Aditros utveckling med framtida tillväxt och en eventuell framtida börsnotering.
I dagsläget sitter följande personer i Aditros styrelse: Åke Plyhm, ordförande, Hans Eckerström, Claes Bodell, Gunnel Duveblad och Pentti Heikkinen.